Gospelworkshop med Claus Zielke i Dronninglund Kirke

dato

Kom og syng med til en inspirerende gospelworkshop i Dronninglund Kirke, hvor Claus Zielke vil guide deltagerne gennem en weekend fyldt med musik og fællesskab. Workshoppen finder sted lørdag den 8. marts og søndag den 9. marts 2025.

Alle, der har lyst til at synge gospel, er inviteret til at deltage i en spændende gospelworkshop i Dronninglund Kirke. Workshoppen ledes af den erfarne instruktør og dirigent Claus Zielke, som har en lang karriere inden for musik og undervisning.

Program og deltagerinformation

Workshoppen starter lørdag den 8. marts fra kl. 10.00 til 15.00, hvor deltagerne vil arbejde med let tilgængelige og flerstemmige gospelnumre. Der kræves ikke nodekendskab, men det kan være en hjælp. Søndag den 9. marts er der opvarmning fra kl. 9.00 til 10.00, efterfulgt af deltagelse i gudstjenesten fra kl. 10.00 til 11.30. Dagen afsluttes med kirkekaffe.

Om Claus Zielke

Claus Zielke, født i Ålborg og opvokset i Kolding, har en stærk baggrund inden for musik. Han har studeret klaver, trompet og direktion ved konservatoriet i Århus. Siden 1998 har han været dirigent for gospelkoret Concentus i Hjørring og arbejder i dag ved Hjørring Musiske Skole. Claus er også kendt som akkompagnatør, trompetist og pianist.

Praktisk information

Prisen for deltagelse er 50 kr., som inkluderer en frokostsandwich, juice, te og kaffe. Betaling kan ske via MobilePay eller kontant på dagen. Tilmeldingsfristen er den 17. februar 2025.

Detaljer om arrangementet:
Dato: Lørdag 8. marts og søndag 9. marts 2025
Tid: Lørdag kl. 10.00-15.00, søndag kl. 9.00-11.30
Sted: Dronninglund Kirke, Slotsgade 8B, 9330 Dronninglund
Entré: 50 kr.
Tilmelding: Senest 17. februar 2025 via Facebook



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut